Chwallowitzer Dembine

XIX wieczna mapa z obszarem leśnym określonym mianem „Chwallowitzer Dembine”.

Dąb, drzewo które przetrwa wszystko. Otoczony od tysiącleci aurą tajemniczości, symbol siły, władzy i długowieczności. Chwałowice mają swoje dęby. Na mapach z XIX wieku znaleźć można obszar leśny nazywany „Chwallowitzer Dembine”, co znaczy oczywiście „Chwałowicka dębina” czyli dębowy las. Wspomniany obszar leżał na północny zachód od centrum Chwałowic i w zasadzie oddzielał je od Zamysłowa. Pierwsze wzmianki o dębowym lesie chwałowickim znaleźć można w akcie zakupu Chwałowic (ówczesny zapis to Gwalowicze) z 1679 roku. Pan na Popielowie i Radziejowie, Zygmunt Jarosław Skrbensky kupił od niejakiego pana Paczynskiego miejscowość. W dokumencie sprzedaży wymieniono dobra nabyte w ramach Chwałowic: dwór rycerski, karczmę, prawo do szynkowania piwa, pola uprawne, stawy, potoki, a także las dębowy. 

Mapa z 1884 roku. Dobrze oznaczony chwałowicki dębowy las na granicy z Zamysłowem.
Mapa z 1827 roku i las dębowy pod nazwą „Die Dembina”.
Na tej mapie opisano tenże las jako „Konigliche Forsten Die grosse Dembine” czyli „Królewski Las Wielka Dębina”.

Chwałowicka dębina trwała tak przez stulecia, aż do lat 70 XX wieku, kiedy rozbudowano system kolejowy stacji Rybnik Towarowy. Dębowy las w dużej mierze wycięto a teren zniwelowano, obniżając go o kilkanaście metrów, do poziomu na którym znajdowała się pierwotna linia kolejowa  z Rybnika w kierunku Niedobczyc. O tym, że kiedyś istniała „Chwałowitzer Dembine”, przypomina nam dziś kilkadziesiąt starszych i młodszych ocalałych dębów. Znaleźć je możemy opodal „Domu nauczyciela” przy szkole SP 35 (Gim 3) przy ulicy Pukowca. Stare dęby rosną jeszcze, wąziutkim pasem wzdłuż szkolnego boiska. Kilka z nich pozostało także na skraju skarpy (Powstała przy niwelacji terenu pod torowisko) wzdłuż ścieżki z Chwałowic na Hajdę. 

Chwałowicka Dębina zaznaczona na współczesnym zdjęciu satelitarnym. Widać jak szerokim pasem torowisko wryło się w stary las. Obszar zakreskowany to miejsce gdzie pozostały ostatnie dęby.
Okazały chwałowicki dąb który przetrwał do dziś.
Na oko około 150-170 letni chwałowicki dąb. W tle „Dom Nauczyciela”.
Na koniec ciekawostka z przedwojennej prasy. Artykuł informuje o wycince drzew przy budowie drogi. Ciekawsza jest wzmianka o najstarszym chwałowickim dębie którego wiek szacowano wtedy na 785 lat. Ciekawe jest określenie daty powstania Chwałowic na 1214 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *